مقاله های فارسی
باید با هم حرف بزنیم!
 حجت الاسلام محمدرضا زائری در سرمقاله مجله خیمه به لزوم گفت وگو و حرف زدن و کاردکرد آن برای برطرف کردن مشکلات اجتماعی اشاره کرده است. 

مهارت گفت و گو
احمد حلت مدیر مسوول مجلۀ موفقیت در سرمقالۀ شمارۀ 250 به موضوع مهارت گفت و گو پرداخت

روزنامۀ اطلاعات 24 اسفند 94
خشونت و كارآيى گفتگو فاطمه صدرعاملی
گفتگو و ديالوگ از مباحثي است كه ضرورت آن در دنياي امروز براي ايجاد همزيستي مسالمت آميز و صلح بر كسى پوشيده نيست. ريشه بسياری از بحران ها در سوءتفاهمات و شكست گفت وگوى واقعى اســـت.

شنیدن ، گوش فرادادن یادداشتی از فاطمه صدر عاملی ( طباطبائی )
گفتن و شنیدن مانند نفس کشیدن؛ عامل حیات آدمی بوده ،زمینه رشد و پیشرفت و کمال او را فراهم می آورد.


زبان موسيقي، زبان گفتگو
 شهرداد روحانی

گفتگو، نياز جامعه جهاني
 فاطمه صدرعاملی

سی ویژگی انسان مدنی:محمود سریع القلم تاریخ انتشار: 17 فروردین 1393


گفت و گو و تعاون نویسنده : فاطمه صدر عاملی - روزنامه شرق 10 مهرماه
 

نامه ای به فردا نویسنده: سید محمد خاتمی
 

جامعه ایران دچار اختلال و انسداد گفت و گویی شده است. دکتر هادی خانیکی
ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺍی ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺩﭼﺎﺭ ﺍﻧﺴﺪﺍﺩ ﻭ ﺍﺧﺘﻼﻝ ﮔﻔﺖ ﻭﮔﻮﯾﯽ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﺑﻪ ﮔﻮﻧﻪﺍی ﮐﻪ ﺣﺮﻑ ﯾﮑﺪﯾﮕﺮ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺧﻮﺑﯽ ﻧﻤﯽﻓﻬﻤﻴﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﻧﺮﺥ ﻁﻼﻕ ﺑﺎﻻﺳﺖ ﻭ ﺍﯾﻦ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﺩﺭ ﺣﻮﺯﻩ ﺳﻴﺎﺳﺖ ﻭ ﻓﺮﻫﻨﮓ ﻫﻢ ﺩﯾﺪﻩ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ؛ ﺍﮔﺮﭼﻪ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﮐﺸﻮﺭی ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﺧﻮﺩ ﮔﻔﺖ ﻭﮔﻮی ﺗﻤﺪﻥﻫﺎ ﺭﺍ ﻣﻄﺮﺡ ﮐﺮﺩ، ﺍﻣﺎ ﺑﻪ ﺟﺮﺃﺕ 
 ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻥ ﮔﻔﺖ ﮐﻪ ﺟﺰء ﭘﻨﺞ ﮐﺸﻮﺭی ﻫﺴﺘﻴﻢ ﮐﻪ ﮔﻔﺖ ﻭﮔﻮی ﺗﻤﺪﻥﻫﺎ ﺭﺍ ﺟﺪی ﻧﮕﺮﻓﺘﻴﻢ. 

ویژه‌نامه روز گفت‌وگوی تمدن‌ها، روزنامه بهار 30 شهریور 1392
 

مقاله مردادماه
باشگاه گفت وگو هر ماه برای مطالعه و هم اندیش، مقاله ای را برای مطالعه و تبادل نظر میان دوستان پیشنهاد می کند. این بار مقاله کوتاهی را درمورد «شورا های شهر و روستا درایران»؛ نوشته آقای احمد مسجد جامعی معرفی می کند.


نوشته سیدحسن خمینی
چکیده :اخلاق، گرچه امری فلسفی است؛ لیکن وجهه‌ی فلسفی آن نباید به اندازه‌ای فربگی بیابد که «زیست اخلاقی» را دور از دسترس نشان دهد. معارف اخلاقی را باید در اوج پیچیدگی؛ ساده،‌ دست‌یافتنی و امکان‌پذیر معرفی کرد. اخلاق به زبان ساده به این معنی است که دروغ نگوییم؛ تهمت نزنیم؛ تخریب نکنیم؛ به جای بدی‌ها، خوبی‌های دیگران را در یادآوریم؛ با مخالفان خود به نیکی سخن بگوییم، و از همه مهم‌تر اینکه خود و اندیشه‌ی خود را حق مطلق ندانیم....

گفتگوی انتقادی و حل مساله ای به مثابه یک شیوه زیست
نویسنده :  دکتر محمد مهدی مجاهدی
استاد و پژوهشگر علوم انسانی در موسسه تحقیقات پیشرفته در هلند  NIAS 
netherland institut for advanced study

اسلام و کرامت انسان
مقاله ای از امام موسی صدر، به نقل از مجله لبنانی العرفان، تابستان 1967 میلادی

گفت و گوی تمدن ها: زمینه های عینی و سرمشق های نظری- (دکتر هادی خانیکی)
این مقاله براساس بخشی از یافته های پژوهشی پیرامون «گفت و گوی تمدن ها و ارتباطات بین المللی؛ بررسی زمینه های عینی و ذهنی تحقق گفت و گوی تمدن ها» تدوین شده است.

گفت و گو ملازم همیشگی حیات انسانی - مرتضی حاجی
آنچه در پی می آید ، مقاله ای است که در همایش« گفت و گوی میان فرهنگ ها» ارائه شده است که به تعامل فرهنگ، تمدن و آموزش با یکدیگر می پردازد. نویسنده بر این باور است که تنوع و تکثر فرهنگی به عنوان وجه مشخصه جهان امروز، راهی را برای گفت و گو و پیوند بیشتر انسان ها فراهم می سازد.ضرورت گفت و گو در میان نخبگان
مصاحبه با آقای دکتر علی پایا
مجله آیین شماره 16- مهرماه 1387


اقتباس از کتاب تحقيقي "خرد جمعي" نوشته: جيمز سورويس‌كي


گفت و گوی دی ماه (فاطمه صدرعاملی)


نقش راهبردي گفتگو در تقريب اسلامي(لاله افتخاری) منبع خبرگزاری تقریب

در واقع پديده گفتگو در هنگام ارتباط، تبادل انديشه و مقصود واز آن زمان که آدمي از فرديت به زوجيت رسيد، نقش کليدي خود را درپيوند انسانها در گونه هاي مختلف آن چون ارتباط عاطفي، معيشتي، اجتماعي، آموزشي، تربيتي و رفتاري و غيره نشان داده است.بديهي است با رشد و تکامل اجتماعي و ايجاد قبايل و طوايف،شعب و ملت ها ،جوامع مختلف،اديان و مذاهب نقش گفتگو نيز تغييرات بنيادي يافته و در اشکال متعالي تر و پيشرفته مطرح گرديده و يکي از اساسي ترين شيوه هاي انتقال نظرات و ديدگاههاي انسان شد.چنانکه امتداد همين مسير و در عصر جديد مقوله گفتگو در قالب هاي مهمي چون گفتگوي مذاهب،گفتگوي اديان،گفتگوي تمدن ها و امثال آن تجلي يافته و منشاء همگرايي و تقريب جوامع و انسان ها شده است.از سوي ديگر در عصر جديد بويژه هرچه به دوره تکامل عقلاني و فرهيختگي بشري نزديک ميشويم،گفتگو نقش گسترده تر و قوي تري يافته است.مسيرجهاني تنازع و رقابت منفي به مشارکت و رقابت مثبت ،از جنگ سخت به جنگ نرم،از ديپلماسي کلاسيک به ديپلماسي عمومي و ساير مؤلفه هاي جديد در جهاني شدن،عنصر گفتگو را به عامل کليدي و مؤثر و عنصري راهبردي تبديل نموده است.اينک با توجه به نقش راهبردي گفتگو در دوره معاصر در اين کنفرانس چگونگي تأثيرگذاري آن بعنوان راهبردي اسلامي در عرصه تقريب مذاهب مي پردازيم.


گفت و گو با طبیعت

نامه رئیس قبیله سرخپوست‌ها به رئیس جمهور آمریکاعاشورا و گفت و گو (فاطمه صدرعاملی)


زبان بی زبانی در مثنوی (کیومرث فلاحی) جلوه های ارتباط غیرکلامی به روایت مولانا جلال الدین
پژوهش مفصل ارتباط غیر کلامی در مثنوی معنوی مولانا جلال الدین محمد بلخی به بررسی « زبان بی زبانی » و «حالتهای رفتاری» در موقعیت های مختلف زندگی انسان می پردازد که با بیان آسمانی مولانای روم به تصویر کشیده شده است.

گفت و گو با خویش ، گفت و گو با دیگری (هادی خانیکی)


گفت وگو در انسان شناسی (سهیلا شهشهانی)